Government of Saskatchewan
Friday, March 22, 2019
Publications Centre
Publications Centre
MY Account | View Cart





OC 55/2016 - Law Reform Commission of Saskatchewan Membership Changes (Minister of Justice and Attorney General)
Description:

Title: Law Reform Commission of Saskatchewan Membership Changes

Minister: Minister of Justice and Attorney General

Summary: Further to Your Honour’s Order 402/2015, dated August 20, 2015, orders the following changes to the Law Reform Commission of Saskatchewan:

Person Address Term
A) Reappoint – Effective March 6, 2016
Michael W. Milani, Q.C. Regina March 6, 2019 and
until a successor is appointed
Ronald C. Cuming Saskatoon March 6, 2019 and
until a successor is appointed
B) Designate
Michael W. Milani, Q.C., Chairperson
D) Confirm
Michael W. Milani, Q.C., Chairperson Regina March 6, 2019
Ronald C. Cuming Saskatoon October 4, 2018
The Honourable Mr. Justice
Donald Layh, Q.C.
Langenburg October 4, 2018
Susan C. Amrud, Q.C. Regina October 4, 2018
Dr. Barbara von Tigerstrom Saskatoon July 17, 2017
Greg A. Swanson Regina October 2, 2017

C) The terms of appointment of the Honourable Mr. Justice Donald H. Layh, Langenberg; Susan C. Amrud, Q.C., Regina; Greg A. Swanson, Regina and Dr. Barbara von Tigerstrom, Saskatoon as members of the Law Reform Commission of Saskatchewan are amended, respectively, to provide that those members may serve after the expiration of their terms until a successor is appointed.

See: The Law Reform Commission Act, section 3





Related Products

These publications are related to the currently selected product as determined by the agency cataloguing the document:


May We Suggest...

The following are some but certainly not all products related to the currently displayed product: