Government of Saskatchewan
Monday, April 22, 2019
Publications Centre
Publications Centre
MY Account | View Cart





OC 251/2014 - Workers’ Compensation Board Membership Changes (Minister Responsible for the Saskatchewan Workers’ Compensation Board)
Description:

Title: Workers’ Compensation Board Membership Changes

Minister: Minister Responsible for the Saskatchewan Workers’ Compensation Board

Summary: Further to Your Honour’s Order 256/2013, dated May 8, 2013, orders, the following changes to the Workers’ Compensation Board:

Person Address Term
Cancel – effective June 30, 2014
Walter K. Eberle Regina resigned
Appoint – Effective July 1, 2014
Marg Romanow Regina August 1, 2015
Confirm
Gord Dobrowolsky, Chairperson Prince Albert May 13, 2018
Karen Smith Regina August 1, 2015
Marg Romanow Regina August 1, 2015

a) that the rate of remuneration for Marg Romanow, Regina as a member of the Workers’ Compensation Board be fixed at $116,411 within the salary range $106,426 - $138,347; and

b) that the members of the Workers’ Compensation Board be provided similar benefits and adjustments in remuneration as provided to out-of-scope employees of the Workers’ Compensation Board.

See: The Workers’ Compensation Act, 2013, sections 9, 10, 11 and 13





Related Products

These publications are related to the currently selected product as determined by the agency cataloguing the document:


May We Suggest...

The following are some but certainly not all products related to the currently displayed product: