Government of Saskatchewan
Tuesday, March 26, 2019
Publications Centre
Publications Centre
MY Account | View Cart





OC 824/2009 - Saskatchewan Apprenticeship and Trade Certification Commission Membership Changes (Minister of Advanced Education, Employment and Labour)
Description:

Title: Saskatchewan Apprenticeship and Trade Certification Commission Membership Changes

Minister: Minister of Advanced Education, Employment and Labour

Summary: Further to Your Honour’s Order 379/2007, dated May 30, 2007, orders the following changes to the Saskatchewan Apprenticeship and Trade Certification Commission:

Person Term
Cancel
Robert Cunningham, Regina expired
Paul McLellan, Regina resigned
Doug MacCallum, Regina resigned
Keith Hanson, Saskatoon expired
Appoint
Dr. Reg Urbanowski, Regina 3 years from OC date
Frank Burnouf, La Ronge 3 years from OC date
DrMonte Allan, Saskatoon May 30, 2010
Gregory Gaudet, Saskatoon May 30, 2010
Reappoint
Marral Thomson, Craven 3 years from OC date
Designate
Brent Waldo, Moose Jaw, Construction Employers/SIAST Rep
Confirm
Marral Thomson, Craven 3 years from OC date
Dr. Reg Urbanowski, Regina 3 years from OC date
Frank Burnouf, La Ronge 3 years from OC date
Monte Allan, Saskatoon May 30, 2010
Gregory Gaudet, Saskatoon May 30, 2010
Vince Morrissette, Saskatoon October 4, 2009
Gerry Craswell, Pilot Butte January 23, 2010
Brent Waldo, Moose Jaw May 30, 2010
Mervin Roncin, Allan May 30, 2010
Garry Kot, Regina May 30, 2010
Douglas Christie, Regina May 30, 2010
Tim Earing, Prince Albert May 30, 2010
Randy Nichols, Moose Jaw May 30, 2010
Hazel Hack, Moose Jaw May 30, 2010
Tom Mullin, Regina May 30, 2010
Brett Vandale, Saskatoon May 30, 2010
Jim Deck, Saskatoon May 30, 2010
Walter Wilkinson, Yorkton May 30, 2010
Doug Mitchell, Saskatoon May 30, 2010

See: The Apprenticeship and Trade Certification Act, 1999, section 4





Related Products

These publications are related to the currently selected product as determined by the agency cataloguing the document: